Jak dostać się na Wielki Mur Chiński i nie zwariować

Opiszę tutaj jak najlepiej dostać się do Mutianyu, mniej obleganego fragmentu Wielkiego Chińskiego Muru w okolicach Pekinu.

Na początek – z samego Pekinu należy wsiąść do autobusu nr 916. Zatrzymuje się on niedaleko metra, przy przystanku Xing Fu San Cun. Jedziemy nim aż do stacji Huariou North Street.

I tutaj – nas od razu po wyjściu z autobusu zaatakowała chmara natarczywych pseudo taksówkarzy oferujących swoje usługi za bardzo zawyżone kwoty. Nie dajcie się im. Będą krzyczeć „there is no bus”, będą schodzić z ceny. Po prostu należy przejść na drugą stronę ulicy i spokojnie poczekać na przystanku. Autobus jeździ, tylko dość rzadko (na oko – co 30-60 minut, może częściej. Ale nie tak często jak te w centrum Pekinu).

Z autobusu należy wysiąść na przystanku Mu Tian Yu Roundabout. I de facto już powinniście zobaczyć kasy biletowe, wejście, etc. etc.

DSC_0543

Wskazówka – w pomieszczeniu z kasami dla wycieczek zorganizowanych jest dystrybutur z zimną wodą pitną. Można uzupełnić butelkę przed wspinaczką na mur ;).

W kasach biletowych, które są na zewnątrz należy kupić bilet: shuttle bus + opłata za wejście na mur/wjazd kolejką liniową (wedle preferencji). Są zniżki studenckie! Warto pokazać swoją legitymację. Nam uznali nasze zwykle, polskie, zielone legitymacje.

Pomiędzy kasami a przystankiem shuttle busa jest bazarek, gdzie można kupić różne pamiątki czy też coś zjeść. Ogólnie odradzam, chyba, że macie nadmiar gotówki ;). Warto przygotować sobie prowiant przed wycieczką.

Wejście na mur dlugie nie jest. Nam zajęło około 20 minut. Troszkę się zdyszeliśmy, ale nie jest to specjalnie wymagające podejście. No i cały czas idzie się po schodach.

DSC_0545

Z muru widoki są wspaniałe. Zdecydowanie warto się wybrać!

DSC_0556

GOPR2510_1440670155726_low

« »