Kobiety w Azerbejdżanie

Chociaż Azerbejdżan jest krajem muzułmańskim, przechadzając się po ulicach Baku można ten fakt łatwo przeoczyć. Kobiety chętnie chwalą się pięknymi, długimi włosami o hebanowym kolorze, wiele z nich jest ubranych dość odważnie. Dla odmiany – męskie odkryte łydki nie są tutaj mile widziane. Na pierwszy rzut oka – panuje tu zepsuta, zachodnia cywilizacja. Ale czy na pewno?

Azerskie kobiet przywileje

DCIM101MEDIA

W godzinach szczytu stołeczne metro jest zatłoczone. Wchodzę razem z azerskimi znajomymi i posłusznie chwytam za słupek, co by uniknąć efektu domina podczas następnego hamowania pojazdu. Nie mija chwila a losowy mężczyzna ustępuje mi miejsca. Patrzę nieco zdezorientowana na azerskich znajomych. Okazuje się, że to ich tutejsze maniery – kobietom, bez względu na wiek, ustępuje się w komunikacji publicznej miejsca.

Herbatka w męskim towarzystwie

DSC_0954 (2) (880x690)

W Azerbejdżanie najpopularniejszym napojem jest herbata. Azerowie piją ją niemal cały dzień, zasypując obficie cukrem bądź wkładając wcześniej kostkę cukru pod język. Tradycyjnym dodatkiem jest bardzo słodki dżem. W każdym domu znaleźć można samowar, który opalany drewnem nie tylko zagrzewa wodę ale dodatkowo gęstym dymem przegania owady.

DCIM100MEDIA

Bardzo popularne są tzw. Cay Evi, czyli dosłownie „domy herbaty”. Tutaj można napić się czaj i zapalić sziszę (nargilę). Haczyk jednak tkwi w tym, że wstęp tutaj mają tylko mężczyźni. Rezultatem jest dość zabawny dla Europejczyka widok – grupa złożona tylko z mężczyzn siedzi, popija herbatę i zajada się dżemem.

Azerska kobieta pracująca

_1120633 (880x588)

Zaledwie ok. 50% kobiet pracuje i z reguły są to kobiety młodszego pokolenia. Większość azerskich mam pilnuje domowego ogniska, sprząta dom, gotuje i wychowuje dzieci. Co prawda młode Azerki studiują a konstytucja gwarantuje równy dostęp do edukacji i do pracy to i tak zmiana przebiega powoli.

Bardzo wiele spotkanych przeze mnie osób wyznaje mi, że marzy o studiach magisterskich za granicą. Najlepiej w Europie a nawet w Polsce (bo to przecież kraj europejski i przy tym tani).

Azerbejdżan krainą dziewic

IMG_0860 (880x587)

W Azerbejdżanie smok wawelski głodny by nie chodził. Mimo pozornego „wyzwolenia” kobiet rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Przez pierwsze dwa tygodnie w Azerbejdżanie byłam zachwycona ichniejszymi zwyczajami, postępowością etc. Aż któregoś dnia poznałam Hajar. Hajar ma 23 lata, skończyła licencjat, pracuje. Ona też chce na studiach wyjechać do Europy. Dlaczego chce wyjechać? Bo nienawidzi zwyczajów, jakie panują w jej ojczyźnie.

Azerska panna młoda musi być dziewicą. Nie-dziewica stanowi towar niepełnowartościowy. Nikt takiej niecnotliwej pannicy za żonę nie chce. Zasada ta obejmuje tylko kobiety. Powszechnie wiadomo, że azerski pan młody jest doświadczony. Zaraz po ślubie nowożeńcy muszą przejść do rzeczy. Prześcieradło jest białe i pod żadnym pozorem nie może takie pozostać do rana. Brak krwi jest podstawą do natychmiastowego unieważnienia małżeństwa. Niedoszłą mężatkę prawdopodobnie czeka staropanieństwo a jej rodzina zostaje okryta hańbą.

IMG_0846

W związku z tym, rodzice młodych Azerek bardzo pilnie strzegą ich cnoty. Dziewczęta nie powinny przebywać po zmroku poza domem, zakazane nawet jest stosowanie tamponów.

W ostatnich latach furorę robi operacja przywracania dziewictwa; często jest to jedyna nadzieja dla tych mniej cnotliwych na normalne życie w swoim kraju.

Nie tylko w sprawach zamążpójścia obowiązują podwójne standardy. Przykładna kobieta nie powinna spożywać alkoholu, palić papierosów. Mimo, że islam tego zabrania, azerscy mężczyźni nie specjalnie się zdają się tym przejmować gdy delektują się rosyjską wódką.

IMG_2274 (880x604)

Chociaż Azerbejdżan aspiruje do miana państwa europejskiego, to społecznie jest od tego jeszcze bardzo odległy. Mimo lat rusyfikacji islamskie obyczaje są głęboko zakorzenione w świadomości ludzi. Warto pamiętać, że opisane sytuacje dotyczą stolicy kraju, w regionach sprawy mają się jeszcze bardziej konserwatywnie. Widać zmiany, ale sporo czasu musi jeszcze upłynąć aby na pięknym Zakaukaziu zapanowały standardy zachodnie. Ale może taki właśnie urok tego miejsca…

IMG_2328 (880x587)


Z racji, że to drażliwy temat imię bohaterki zmieniłam

«