Mój sposób na tanie latanie

Sposobów na tanie latanie jest mnóstwo i pewnie w tym zbiorze jest kilka pozycji, które znaleźć można na każdym blogu podróżniczym na świecie. Tutaj jednak chciałabym przedstawić wypróbowane przeze mnie sposoby. Mam nadzieję, że mój wpis zainspiruje Cię do zrobienia sobie krótkich lub dłuższych wakacji w tym roku. Obecnie podróże naprawdę są w zasięgu ręki każdego.

Cel i data

calendar-checklist-list-3243

Typowo, w pierwszej kolejności należałoby ustalić cel i datę podróży. Otóż błąd. Ustalając oba te parametry z góry mocno się ograniczasz. Chcesz lecieć do Włoch? Nie ograniczaj się do szukania lotów do Rzymu. Sprawdź też inne lokalizacje: Mediolan, Neapol czy Trapani. Chcesz lecieć w drugi tydzień marca? Sprawdź, czy nie ma tańszych połączeń +-2 dni.

Jeżeli Twój punkt docelowy jest ustalony na sztywno, sprawdź loty na okoliczne lotniska. Czasem lot w inne miejsce plus transfer w miejsce docelowe wcale nie wyjdzie drożej.

Jeżeli nie masz określonego punktu docelowego z pomocą przyjdą wszelakie serwisy internetowe. Dosyć ciekawym wydaje się być portal samolotemtaniej.pl, gdzie jest możliwość wyszukania tanich lotów z określeniem jedynie miejsca początkowego lub docelowego. I tak też, załóżmy, że chcesz lecieć <<gdzieś>> z Katowic. Przechodzisz więc na stronę samolotemtaniej.pl/tanie-loty/z-Katowic  i przeglądasz możliwe kierunki. Można też wykorzystać takie filtry jak długość wyjazdu czy liczba osób.

Open Jaw

open-sign-2806

Pisząc o miejscu docelowym… kto powiedział, że musisz jechać i wracać z tego samego lotniska? Częściej dużo więcej zobaczysz bookując bilety w trybie tzw „Open Jaw”. Ja zastosowałam ten patent podczas podróży do Grecji i Portugalii i bardzo polecam. Bookujesz bilet np. do Porto a wracasz z Lizbony. Dystans między tymi miastami wynosi około 300km. Jest to dystans, jaki bez problemu pokonasz drogą lądową a dzięki temu w czasie jednej podróży zwiedzasz dwie lub nawet więcej lokalizacji. Cenowo wcale nie wychodzi to drożej. Wręcz może wyjść taniej.

Korzystaj z okazji

4450302911_388cd08c87_b

Promocje lotnicze

Linie lotnicze organizują co jakiś czas naprawdę dobre promocje. Jeżeli trzymasz rękę na pulsie możesz na przykład polecieć i wrócić z Londynu za 78zł. Nie martw się, nie musisz codziennie śledzić cen na stronach przewoźników. Zrobią to za ciebie odpowiednie portale. Ja jestem już trochę od nich uzależniona, więc ostrzegam ;). Jeżeli polujesz na tanie bilety to warto zaglądać, śledzić na facebooku, subskrybować przez RSS takie strony. Ja polecam te, ale pewnie jest ich więcej (zachęcam do własnych poszukiwań):

Okazje mają to do siebie, że lubią szybko znikać. Często już po kilkunastu godzinach od publikacji przez dany portal super oferty już jej nie ma. Musisz wykazać się refleksem.

Last Minute

Czasem zdarza się, że biura podróży wyprzedają ostatnie miejsca w samolotach czarterowych. Można trafić na dobrą okazję.

Programy lojalnościowe

Chyba każda linia ma swój, jak do tej pory korzystałam tylko z Wizzair Discount Club. Gdy kupowałam w sierpniu bilety Wizzair, to dwa bilety tam i z powrotem wraz z opłacaniem klubu wyszły ciut taniej niż dwa bilety tam i z powrotem po cenie normalnej bez klubu. No i mam zniżkę na kolejne loty przez rok (z której już zdążyłam skorzystać).  Nawet jak lecisz tylko raz w roku, ale w dwie osoby to dalej to się opłaca.

Niepopularne linie

Ostatnimi czasy widziałam sporo tanich połączeń w orientalne miejsca realizowanych przez Aeroflot czy Ukrainian Airlines. Osobiście, trochę się obawiam latać przez Moskwę czy Kijów przy obecnej sytuacji politycznej, ale ponoć jest bezpiecznie więc jeśli się nie boisz to warto to sprawdzić.

Lataj na lekko

activity-aviation-fly-2302

Latając po Europie tanimi liniami lataj z bagażem podręcznym. Low-costy odbijają sobie niskie ceny lotów na absurdalnych cenach za bagaż (czasem bagaż rejestrowany kosztuje więcej niż sam lot). Ryanair ma całkiem przyzwoitej wielkości bagaż podręczny, trochę gorzej jest z Wizzairem. Prawda jest jednak taka, że w podróży potrzebujesz mniej niż myślisz.

O pakowaniu się powstanie pewnie osobny artykuł, ale teraz tylko krótko napiszę – tydzień w Portugalii bez problemu przeżyłam na rzeczach wpakowanych do plecaka. Ja dałam radę (a zawszę chcę brać masę ubrań i kosmetyków) to Ty też dasz ;). No i przecież tam gdzie lecisz też są sklepy, więc w razie czego możesz coś dokupić.

Podróż kombinowana

airport-amsterdam-arrival-2069

To już opcja dla trochę bardziej doświadczonych. W niektóre, bardziej odległe miejsca Europy nie ma tanich lotów bezpośrednio z Polski. W tym momencie masz do wyboru: nie lecieć wcale (zła opcja!!), lecieć drogo tradycyjnymi liniami lub lecieć lotem kombinowanym. Krótko mówiąc polega to na tym, że kupujesz przykładowo bilet Katowice-Dortmund i kolejny Dortmund-Porto (od tego roku Wizzair lata z Warszawy do Lizbony). Uwaga – kupując te bilety osobno postaraj się, aby mieć dość czasu na przesiadkę. Musisz sobie również zdawać sprawę z tego,  że jeżeli Twój lot się opóźni, przewoźnik nie zrefunduje Ci dalszego odcinka podróży (potraktuje to tak, jakbyś nie stawił się na czas na lotnisku). Ponadto, na małych lotnikach nie ma strefy przesiadkowej, więc często musisz wyjść ze strefy bezcłowej tylko po to, aby ponownie się odprawić i poddać kontroli osobistej.

Jeżeli nie chcesz podejmować ryzyka, możesz spróbować znaleźć lot kombinowany u pośrednika. Prawdopodobnie wyjdzie drożej, ale mając loty na jednym bilecie firma zobligowana jest do zapewnienia Ci alternatywnego połączenia w razie czego.

Tricki trochę bardziej ekstremalne

3938326054_39c2682401_b

Jeżeli polujesz na dany lot i często go sprawdzasz to cena może niespodziewanie wzrosnąć. Wynika to z tego, że przewoźnik odnotowuje zwiększone zainteresowanie danym lotem i podnosi cenę. Wiele razy spotkałam się z poradami, aby w czasie sprawdzania cen używać trybu incognito. Nie jest to niezawodny sposób, ale przynajmniej zapobiegnie zapisywaniu na dysku Twojego komputera ciasteczek, które przy ponownej wizycie na stronie poinformują przewoźnika, że już tu byłeś i już szukałeś tego lotu. Uwierzcie mi lub nie, ale podczas bookowania biletów u jednego z pośredników dostawałam inną cenę w zależności od użytej przeglądarki internetowej – wynikało to prawdopodobnie właśnie z tych ciasteczek :).

Podobno niektóre linie mają zniżki studenckie. Informacja wyczytana w Internecie i niesprawdzona, ale jeśli ktoś wie coś więcej to zapraszam do dzielenia się informacją. Wizzair na dzień dzisiejszy na pewno takowych nie ma.

Warto sprawdzać loty z miast ościennych krajów: np. z Berlina, Wilna czy Pragi. Ostatnio widziałam kilka tańszych połączeń w dalekie strony przy wylocie z Wilna. Nasz lot do Chin jest z Pragi. Kiedy mieszka się na Śląsku wylot z Pragi zamiast z Warszawy wcale nie robi dużej różnicy.

Uważaj na przewalutowanie. Kiedy bookujesz bilet z inne kraju niż Polska zwykle płacisz w walucie tego kraju. Warto mieć konto walutowe aby uniknąć bardzo niekorzystnych kursów walut i prowizji przy przelewach międzynarodowych.

W przypadku podróży długodystansowych tradycyjnymi liniami zazwyczaj możesz zaoszczędzić rezerwując od razu bilety w dwie strony. Niektórzy przewoźnicy dają możliwość bookowania open jaw i dalej jest taniej niż gdyby bookować to osobno.

Europejskie Low-costy i pośrednicy

Na koniec bonus. Moja lista tanich linii jakimi latam i pośredników.

low-costy

  • Wizzair – zwykle najtańszy z tej trójki ale też najbardziej restrykcyjny w kwestii wielkości bagażu. Dla mnie dużym plusem jest ogromna ilość lotów z Katowic.
  • Ryanair – z reguły droższy niż Wizzair, ale czasem niektóre kierunki są tańsze. Jest dobrym dopełnieniem, bo obsługuje trasy jakich nie ma w ofercie Wizzair. Można wziąć większy bagaż podręczny (dokładne wymiary na stronie przewoźnika – nie wklejam tutaj bo to się zmienia :)).
  • EasyJet – brytyjski przewodnik, chyba najdroższy z tej trójki. Czasem mają ciekawe oferty, chociażby ostatnio bardzo dobre ceny z UK na Islandię.

Lista innych low-costów: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_low-cost_airlines#Europe

pośrednicy i wyszukarki

Jeszcze nie bookowałam biletów przez pośredników, ale często korzystam z nich aby wyszukiwać możliwe połączenia. Zwykle używam tych

Ale oczywiście jest ich dużo więcej, więc zachęcam do poszukiwań. Czasem taniej jest bookować u zagranicznych przewodników.

Jak widzisz, podróże wcale nie muszą być drogie a weekend w Paryżu jest w zasięgu każdego! Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Cię do podróżowania. Czekam na pocztówkę od Ciebie! :)
Photo credit:

« »